Október 2018

Reformáció emlékév

A Biblia nem játszik nagy szerepet a Reformáció-jubileum során?

2016. október 29.

Prof. Thomas Kaufmann, göttingeni egyháztörténész. Fotó: Teológia Kar, Georg-August Egyetem Göttingen

A göttingeni egyháztörténész, Prof. Thomas Kaufmann kritikát gyakorolt a Németországi Protestáns Egyház (EKD) 2017-ben esedékes, 500 éves Reformáció-jubileumra való felkészülése kapcsán. A jubileumi reklámkampányban a Bibliához való visszakapcsolódás úgy tűnik, hogy nem játszik nagy szerepet, mondta az ’idea’ nevű evangélikus hírügynökségnek adott interjúban. Hiányoznak a komoly témák, mint az üzenetek a bűnről, vétekről, halálról és pokolról, úgymint Isten szeretetéről és kegyelméről. Az evangélikus hit középpontjában a megfeszített és feltámadt Jézus Krisztusról szóló örömhír áll. Ennek az üzenetnek „elementáris lázadó ereje” van. Az evangélikus egyházban ezzel ellentétben „túlságos igazodási kényszer” van. Luther Márton (1483-1546) reformátor szívügye az volt, hogy „a mi Urunk Jézus Isten szava által hozzánk jön”. Ez a hitbéli impulzus társadalmi konszenzusra nyilvánvalóan nem számíthat: „az evangélikus egyház tetszeni akar, ezért egy másik utat választ. Alapvetően azt mondja: hé, emberek, ami nektek már amúgy is tetszik, mi pontosan a mellé fogunk állni.” Az elfogadhatatlan, hogy az egyház állandóan elbizonytalanítja, hogy mi mellett áll. Kaufmann: „Ez az önelégült, puhára mosott erkölcsiség, amit az evangélikus egyház képvisel, iszonyatosan az idegeimre megy.”

„Pompával” ünnepelnek egy magától értetődő dolgot
„Groteszknek” nevezte Kaufmann, hogy a reformációt „Krisztus-ünnepként” ünnepeljük. Minden evangélikus istentiszteletet Jézus Krisztus nevében ünneplünk, és ezáltal azok Krisztus-ünnepek. Kaufmann: „Az evangélikus egyház minden illetlenséget el akar kerülni és a szép ökumenikus látszat érdekében pompával ünnepel egy magától értetődő dolgot”. Ugyanígy abszurd az elképzelés, hogy a Reformáció ünnepét nem lehet korlátlanul ünnepelni, mert a történelemben evangélikus vétkeknek is voltak. Kaufmann elmondta, ő is megünnepeli saját 60. születésnapját, pedig tudja, hogy ő is hajlamos a bűnre.

Az egyház megosztottsága „nem visszafordítható”
Arra a kérdésre, hogy vannak-e esélyei az egyházak egységének, Kaufmann azt válaszolta, hogy a megosztottság nem visszafordítható. A jelenlegi ökumenikus tendenciákra tekintettel azonban elképzelhető, hogy a lutheránus egyház ez része „Róma igájába hajtja fejét”. Ez egy újabb fejezete lenne a protestantizmuson belüli szakadástörténetnek.

Miért értékesít az EKD „ilyen vackokat”?
Kaufmann azzal kapcsolatban is kritikát fogalmaz meg, hogy az EKD www.r2017.org internetes porálján a Reformáció-jubileumra Luthert játékfiguraként, sütőformaként és dohányzó emberkeként is megvásárolható. Ezek a „Luther-kegyszerek” „rettenetesek”. Kaufmann: „Nem értem, hogy az evangélikus egyház miért értékesít ilyen vackokat”. Azt, hogy a kereskedők ezzel üzlethez jutnak, nem lehet megakadályozni. Ez ugyanakkor nem tartozik az egyház feladatához. Kaufmann a szerzője a „Reformáció története Németországban” című könyvnek, amely alapműnek számít. „Luther zsidójai” című művében a reformátor antiszemitizmusával vet számot, a 2016-ban megjelent „Megváltott és elátkozott” című könyve a reformáció európai történetét tartalmazza.

Forrás: http://www.idea.de/frei-kirchen/detail/spielt-die-bibel-beim-reformationsjubilaeum-keine-grosse-rolle-98729.html

Fordította: Berecz Péter

cutting steroids s on line