Párbeszéd asztala

Mindenkinek van olyan kérdése, amit nyilvánosan nem mer feltenni. Erre ad most lehetőséget a Párbeszéd asztala, melyet az Árpád téri református gyülekezet egyik tagja készített, és 2018-ban hónapról-hónapra más-más intézményben kap helyet. A feltett kérdésekre a vasárnapi istentiszteletek során kaphatjuk meg a választ.

Kérdések és válaszok itt!

Programjaink

  • Július - Családi tábor Tivadaron (2018.07.30-08.02.)
  • Október -  Reformációi alkalom
  • November  - Áldásos Istentisztelet/Advent 1. vasárnapján
  • December - Gyermek karácsony
  • December - Bowling kupa
  • December - Óévbúcsúztató túra

Eseménynaptár

Február 2019
H K Sz Cs P Szo V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Ki van itt?

Oldalainkat 88 vendég és 0 tag böngészi

The fourth goose

Janet’s Arpad Ter visit

As you may recall a notice was placed in the magazine for people to consider going out to Hungary to visit our twinned church, Arpad Ter in Debrecen, as part of a Presbytery visit to Hungary.

I went on this trip along with another 12 people, leaving from Edinburgh on April 21, returning a week later. It was an extremely pleasant but busy trip – visiting Hungarian Reformed Churches in Debrecen and the surrounding countryside and spending a day in Romania, again visiting Reformed Churches.

 

I was made to feel very welcome by Arpad Ter Church – even on my first night, by attending the Scottish Bible Group when we all said the Lord’s Prayer in Ensh. My Hungarian was non-existent but I now understand three words – greetings, yes and no.

Arpad Ter Church is in the process of turning an area of land at the back of their hall into a lawned area for children to play in. They have been busy working on this area by clearing it of weeds and dog mess – at the time of my visit two large black bags of rubbish had been cleared. I did a little to help by watering and firming in some cactus-type plants outside to try to prevent cars parking outside the hall.

I also met with Ildiko and Janos, who stayed with David and Bella Matheson last year, and Eva, Janos and Gergo with whom Stan and Liz Tanner stayed two years ago.

I was lucky enough to stay with Piroska Selyben, a 66-year-old retired pastor who welcomed me into her home and introduced me to all her family, either in the flesh or by Skype (her son lives in London). Agnes Moinar, who acted as my interpreter, and her family, will be visiting Scotland between mid-June and mid-August and wish to visit the church during their time here and I hope that we all will make them feel as welcome in our church and I did in theirs.

It was a very worthwhile visit which I would recommend to anyone. A full resume will be given to the Guild in March; any member of the congregation is welcome to attend.

Janet McSherry

(published inThe Chrystal Chronicle, June 2015)

e

Magunkról

Közösségünkben fontosnak tartjuk a tudásban való gazdagodást, a hitben való elmélyülést, és az egyre jellemesebb életet. A hála megnyilvánulásait a mi Urunk iránt, valamint a hitünk látható módon való felkínálását másoknak.

Milyen jelek követnek?

A hívő keresztyén ember életét jelek követik [...] Beszéljünk arról, hogy téged milyen jelek követnek? Jel az is, ha olvasod a Bibliát a gyülekezetedben, ha megtanulsz szabadon imádkozni, de jel az is amikor imádságban gyógyítasz másokat, ha segítesz valakinek. Jel az is, ha rendszeresen az Úr asztala elé járulsz. És jel az is, ha megváltozol. De, micsoda egy jel az!