Október 2018

Imádkozik:  Veres Jánosné lelkipásztor

"A Da Vinci-kód"

Lekció: Mt 12,46-48 Textus: Mt 12,50

„Mert aki cselekszi az én mennyei Atyám akaratát, az az én fivérem, nővérem és az én anyám.”

Szeretettel köszöntök mindenkit a mai vasárnapon, amikor a következő érdekes kérdésre keressük a választ:

A Da Vinci-kódról mi a véleménye az Egyházának? Jézusnak miért nem lehettek leszármazottai? Olyan nagy dolog lenne ez? (börtön)

Nem tudom hányan olvastátok ezt a néhány esztendővel ezelőtt megjelent nagy vihart és érzelmeket felkavart regényt. Dan Brown amerikai regényíró 2003-ban megjelent regénye több országban is a bestseller listák élére került. Világszerte könyvklubok, olvasócsoportok, rajongói honlapok, foglalkoznak vele. A Da Vinci-kód csak 2009-ig több mint 80 millió példányban kelt el! Mindazonáltal a mű az írója szerint egyszerű, szórakoztató olvasmány: krimi.

A Da Vinci-kódról mi a véleménye az Egyházának?

Szeretnék rámutatni arra, hogy a keresztyénség mint olyan, szinte minden művészeti ágat megihletett, így mindenkinek joga van sajátos módon interpretálni a már egyébként teljesen elfogadott nézeteket is. Miről is szól ez a regény? Kiderül, hogy Leonardo da Vinci utolsó vacsora képén a könyv szerzője szerint nem János apostol van megfestve, hanem Mária Magdolna, aki Jézusnak a felesége volt és egy Sára nevű gyermekük született. Akit ma természetesen szentként tisztelnek. Mária és a gyermek néhány követővel a dél francia országi partokon talál menedéket.

Megtudhatjuk azt is, hogy jelenleg Skóciában egy férfi testvérpár mondhatja magát leszármazottnak. A könyv szerzője sok minden mellett tudni véli, hogy egy titkos társaság 2000 éve őrködik a Jézusi vérvonal felett, mely társaságnak egykor tagja volt Leonardo da Vinci is.

Mit szólhatna az Egyház egy ilyen könyvhöz? Semmit! Ez egy regény. Egy krimi.

Nos, amellett hogy a Bibliában halvány utalás sincs minderre nézve, az ember elgondolkodik azon, hogy honnan veszik ezeket a nyugodtan mondhatjuk így, feltételezéseket. 1- Legendákból! Tudni vélik még a helyet is, ahova megérkezett Mária. A tenger szent Máriának - Les Saintes Maries De La Mer-nek nevezett városa. 2- Apokrif iratok (Fülöp Evangéliuma melyben azt olvassuk, hogy Jézus Máriát gyakorta …… csókolta. Nem tudjuk, hogy hol, mert hiányos a szöveg. 3- A mindig mindenben újat keresni akaró ember.

Jézusnak miért nem lehettek leszármazottai?

Nézzük az Ige alapján. Jézust nem József nemzette. A Biblia (Mk.6:3) név szerint felsorolja Jézusnak a féltestvéreit. Jézus tehát nem egyszülött hanem az első szülött!

Családja nem értette meg, és amikor mind többen támadni kezdték Jézust, félelmükben ezt tették: „Amikor ezt meghallották hozzátartozói, elindultak, hogy elfogják, mivel azt mondták: magánkívül van." (Mk. 3,21)

A felolvasott történetben „még beszélt a sokasághoz, amikor íme, anyja és testvérei megálltak odakint, mert beszélni akartak vele". Felmerül a kérdés? Miért nem hallgatták ők is? Jézus ekkor mondta: ki az én anyám, és kik a testvéreim? Az, aki cselekszi az én mennyei Atyám akaratát.

Olyan nagy dolog lenne ez?

Nem ez a lényeg, hanem hogy jelenleg ez a feltételezés nemcsak szembe megy egy 2000 éves keresztyénséggel, de ráadásul minden alap nélkül teszi! Hiszen Jézus egy olyan küldetéssel érkezett, melynek a lényege önmaga feláldozása másokért. Nehéz, elképzelni, hogy egy ilyen küldetésbe beleférne a család.

Ugyanakkor Jézusnak valóban van családja! Hiszen a vér szerinti összetartozás mellett van egy hit szerinti is. Jézus testvérének tekinti azt, aki Isten akaratát cselekszi. Ez azt is jelenti, hogy a benne hívők „örökösei Istennek, és örököstársai Krisztusnak"

(Róm 8,17).Higgyünk Jézusban, hogy így mi is Isten fogadott gyermekeivé lehessünk!