Debrecen-Árpád téri Református Egyházközség

Orgonál: Huga Sándor kántor, presbiter

Jel-templom

Lekció: Zsolt 62,1-9 Textus: Jn 2,13-21

Krisztus Király érkezésének a Templom volt a célja: nem a templom ellen vonult, hanem a templomért szállt síkra, és mindazért, amit a templom jelképezett. Sűrített jel a templom, s mindig üzen a belejárók Istenképéről, egyházlátásáról, gyülekezetfelfogásáról, Isten népének küldetéséről – mindenről, ami fontos. Ilyen értelemben igen erőteljesen prédikáló ház a templom, mert üzenete van. A templom Isten köztünk létének szimbóluma.

Ez a történet két templomképet tár elénk, mégpedig két különböző nézőpontból.
1./ Az egyik egy olyan templomkép, amelyik felidézi, hogy milyen a templom képe Jézus nélkül. A Templom egyetemes centrum lett: ide összpontosult a pezsgő üzleti-vallási-nemzeti élet. Mindenki számára féltett kincs és büszke öröm tárgya volt a Nagy Heródes renoválta hajlék, amit a világ hét csodája között tartottak számon. Jézus mégis másként látta a templomot és a benne folyó istentiszteletet, mint a kortársai. Csalhatatlan szemei előtt döbbenetesen mutatkozott meg, hogy mivé tették honfitársai Isten templomát.
Az önmegváltás fellegvárává, a hamis istentisztelet fészkévé lett s így vált értelmét vesztett épületté. Jézus sommásan csak ennyit mond: rablók barlangja.
A pogányok udvara lett volna a nem-zsidónak születettek helye a templomban.
Az emberi érdek kiszorította a Templomból a missziót, a pillanatnyi haszonelvűség odatolakodott Isten hosszú távú szándéka elé. A legszomorúbb templomkép, egyházkép, gyülekezetkép az, ha a gyülekezet, az egyház, a templom – Jézus nélküli.
Bármi legyen is az evangélium lényegi üzenetét kiszorító indítóok és eszköz, történjen az bárhol és bármikor – Jézus ebben nem kíván részt venni, s nem tudja azt sem elnézni hogy másokat ámítsanak.
2./ A másik templomkép a legpompásabb. Templomkép, ami Jézus bevonulása után tárul elénk. Jézus a templomban - ez az igazi virágkora, kiteljesedése minden templomnak, minden istentiszteletnek, és minden életnek ez a döntő ideje. Az Atya háza, a Templom iránti féltő szeretet nem tűri el az istentisztelet hamisságát. Jézussal az evangéliumok szerint nem csak a templom megtisztítása indul el, hanem bekövetkezik a templom megszentelése is!
A kiüresedett vallásosság szemléletének kiűzése után Jézus használhatóvá teszi a templomot a kívül rekedteknek. Amikor Jézus tárja ki a templomajtót és behívja a perifériára szorultakat, az istentiszteletből addig kimaradtakat, akkor nem elvilágiasítja a templomot, hanem megszenteli az elvilágiasodott életű embereket és bevonzza az elvadult lelkű keresőket.
Ezért engedjük, hogy bevonuljon közénk Jézus, akiben helyreállhat emberi-nemzeti- és keresztyén rendeltetésünk. Meg akarja szentelni, különbbé akarja tenni, vissza akarja adni az életünk rendeltetésszerűségét. Ezért ma is kell a nagy helycsere, hogy Jézus jelenlétében ez a templom valóban az imádság háza legyen.

Az Árpád-téri templom még csak jel, folytatás után kiált, hiszen nagy a kontraszt a megújult torony és a templomház között. Jel-templom, de a külső teljes megújulásánál is többre hív. Fel akarja kelteni bennünk a vágyat az életünket megszentelő Jézus Krisztus hívására és befogadására, hogy mienk legyen az imádságos óhaj: „Jöjj, királyom Jézusom, szívem, íme, megnyitom...” Legyen ez a templom sokak számára a megszentelődés helyszíne, a megtérés háza!

dianabol10

Ajánlott oldalak