április 2018

Orgonál: Fejszés Dániel kántor

TEMPLOM

Lekció: Galata 2:20;

„Krisztussal együtt megfeszíttettem. Élek pedig többé nem én, hanem él bennem a Krisztus; a mely életet pedig most testben élek, az Isten Fiában való hitben élem, a ki szeretett engem és önmagát adta érettem.” Galata 2:20

Tudom, hogy a templom hálaadó Istentisztelete csak 25-én lesz, és kíváncsian várjuk: mi üzen majd az Úr lelke püspök úr által, de addig is …

Tudja-e valaki, hogy mi volt itt a templom helyén? Igen! A csicsogó nevű kocsma állt! És tudja-e valaki közületek, minek hívták ezt a teret? Ez volt az ember piac. Innen mentek az emberek napszámba és ide jöttek vissza este elinni a munkabért.

Szerintetek mennyi Istenkáromlás hangzott el ezen a helyen? Szerintetek hány édesanya és feleség átkozta ezt a helyet, ahol - a fia, vagy a férje elitta itt az utolsó pénzét is? És aztán történt valami!

Erre a helyre felépült ez a templom! Tudjátok, mit jelent ez? Az addigi profán teret szakralizálták! 105 esztendeje annak, hogy itt, ezen a helyen nem Istenkáromlás folyik, hanem Istennek a dicsőítése! 105 esztendeje annak, hogy ez itt nem ember piac, többé, hanem a szentek közössége. Most felújítottuk a templomot kívülről, vissza adtuk a régi impozáns formáját, de szebb gyülekezetnek kell lennünk, mint amilyen most a templomunk! És, ez nem lesz könnyű, hanem inkább nehéz lesz. Mert nem akarunk majd változni! Mert emlékeztetni kell magunkat, hogy mi ebben a templomban nem régi bútordarabok vagyunk, hanem kinek-kinek rá kell jönnie, másoknak meg kell tudni erősödnie abban, hogy a mi testünk együtt: a Szentlélek temploma.

Tudjátok, amit mi valójában megváltoztattunk a templomunkon, az csak a külső. De, pusztán attól, hogy templomba járok, vagy mert Bibliát olvasok, netalán egyházi gimnazista vagyok vagy próbálkozok becsületes emberként élni az életem … ez ettől még mind-mind csak a külső. Akkor mi a belső?

A jól láthatóan megváltozott élet a belső! A letett, magam mögött tudott dolgaim a belső. Csak akkor van lelki életed, ha tudod mitől szabadultál meg és teljesen tisztában vagy azzal, miért is lehetsz hálás az Istennek!

Még egyszerűbben. A külső: a kapni akarás, a belső: a szolgálat!

Jézus új dolgot hozott az én életemben is! Tudom, hogy ezt az újat megtapasztaltátok már sokan ebben a közösségben is. És Istennek legyen ezért hála, újat hozott a templom építészetben is!!! Lehet, hogy nem Ő alkalmazta először a kupolát, sem a boltíveket, és a Korinthusi oszlopfőket sem. De még a betont sem. Ő az élő köveket kezdte el alkalmazni először az építészetben. Mégpedig sikerrel! Immár 2000 esztendeje annak, hogy felépítette azt a lelki templomot, melynek a neve Világkeresztyénség! Ha van színtiszta organikus építészet, nos az élő kövek azok.

Van tehát egy közös ügyünk. És ez kinek-kinek, mint élő köveknek a helyzete. Milyen állapotban vagy? Szíves örömest vagy a Lélek templomában élő kőként? Hogy érzed, jó helyen vagy? Dicsőítés, a szolgálat, és az imádság háza vagy?

Vagy a te életedben is ott van a tábla. Vigyázz omlásveszély! Összeomlás veszély? Látod? És te még ennek a templomnak az állapota miatt aggódtál?

Jézusnak nem ezután a templom után fáj a feje, hanem miattad a szíve. Mert neki fontosabb vagy, mint ez a templom! Akármennyit is fogunk még költeni erre a templomra, te akkor is drágább vagy a számára.

Mit gondoltok, ha ezt a templomot egyszer rendbe fogjuk tudni tenni, hány ember újul majd meg általa? És ha Isten

szépen sorban, minket mint élő köveket itt-ott megfarag egy kicsit és beépít a templomába, hány ember fog tudni megújulni általad, általunk? Lehet, hogy Istenünk azt akarja, hogy „belső lelkiképpen” kezdjük el az építkezést? Nem csak a templom belsőn, de leginkább a belső templomunkon kell dolgozzunk. Most azt gondoljátok ez nem könnyű: mert a lélek belső szentélyében magának Istennek kell lakoznia. Viszont nem is lehetetlen, ezért kéri tőlünk... Legyen így.

"Mert ti az élő Istennek temploma vagytok, amint az Isten mondotta: Lakozom bennük és közöttük járok; és leszek nékik Istenük, és ők én népem lesznek." (2Kor 6:16)